Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Yılın Kareleri oylamasına katıldı

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Anadolu Ajansının (AA) “Yılın Kareleri” oylamasına katıldı.

Büyükelçi Güngen, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği “Haber”, “Çevre-Yaşam”, “Spor” ile bu yıla özel eklenen ” Deprem: Umut” ve ” Gazze: Kanıt” kategorilerindeki fotoğrafları inceledi.

“Deprem” kategorisinde Muhammed Enes Yıldırım’ın “Hepimiz birimiz için” fotoğrafında karar kılan Güngen, “duygu yüklü” şeklinde nitelediği karenin, Türk vatandaşının “dayanışma sonucu” deprem enkazından kurtarılmasını gösterdiğini bildirdi.

“Gazze” kategorisinde Mohammad Fayq’ın “Toplu mezar” karesini tercih eden Güngen, söz konusu fotoğrafın, Gazze Şeridi’nde yaşanan “acı, haksızlık ve adaletsizliğin bir tablosu niteliğinde” olduğunu belirtti.

Güngen, “çevre” kategorisinde Sidar Can Eren’in “Yoldaş” karesini tercih ederek, bu karenin, insanın tabiatla arkadaşlığına işaret ettiğini belirtti. Güngen, “çeşitli zorlu şartlarına rağmen Anadolu’muz, büyük güzellikleri içinde barındıran bir toprak parçası ve değerini bilmemiz gerekiyor” dedi.

“Haber” kategorisinde Muhammed Enes Yıldırım’ın “Boğazda bir dev” fotoğrafına oy veren Güngen, fotoğrafın, “değerli ve stratejik bir konuma sahip” diye nitelediği İstanbul Boğazında çekilmesinin önemini vurguladı.

Savunma sanayi alanında Türkiye’nin son dönemde büyük adımlar attığını kaydeden Güngen, “Anadolu da en güzel örneklerimizden biri. Milli savunma ve donanmamızın gururu.” dedi.

Güngen, “spor” kategorisinde Dursun Aydemir’in “Dünyanın sultanları” karesinde karar kılarak, “Türk kadını için gurur kaynağı” şeklinde nitelediği milli sporcuları, kendi görev döneminde iki kez Japonya’da ağırladıklarını anımsattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x