Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında hazırlanan ikinci iddianame iade edildi

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklar hakkında hazırlanan ikinci iddianame İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce iade edildi. Mahkeme, iade kararında ortada birleştirilecek devam eden bir dava olmadığını vurgulayarak, “Zira bahsi geçen suçların mahkememizce kesinleşmemiş olan dosyada karar bağlanmış olduğu, bu suçların temadi eden suçlardan olması nedeniyle yeni bir yargılama konusu yapılması için iddianamede herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Bu sebeple iddianamede bu suçlar yönünden şüphelilere yüklenen somut bir eylem bulunmadığı gibi şüpheliler ile delillerinde ilişkilendirilmemiş olduğu” ifade edildi.

Kırmızı bültenle aranırken Arnavutluk’ta yakalanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın yargılandığı Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Ekim 2023 tarihinde görülen davada karar çıkmıştı. Kararda mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’in, “nitelikli dolandırıcılık”, “örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak” ve “mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 11 bin 190 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Kararın devamında bir mağdur yönünden, sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer hakkında “bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık” suçundan ayrı ayrı 6 yıl 4 ay 15 gün hapis ve 135 milyon lira adli para cezası verilmesine karar verildi. 16 sanık hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan delil yetersizliği gerekçesiyle beraatine hükmedildi. Mahkeme heyeti, hükümle birlikte 4 sanığın tahliyesine karar verdi. Diğer sanıklar hakkında değişen oranlarda hapis cezaları vermişti.

Thodex’e ikinci bir iddianame hazırlandı

Geçtiğimiz günlerde ise İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Thodex’in kurucu Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklar hakkında soruşturma tamamlanarak ikinci bir iddianame hazırlandı. İddianame birleştirilmesi talebiyle Thodex’in ana davasına bakan Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Mahkeme birleştirmek için devam eden bir davanın olmadığını vurguladı

Mahkeme yeni iddianameye ilişkin incelemesi tamamlandı. Heyet kararında “Yargılama yapılıp, karar verildiği, gerekçeli kararın dahi yazılıp, dosyanın istinaf aşamasına gelmek üzere olduğu, dolayısıyla mahkememizde derdest olmayan dosya ile yeni iddianameye konu dosyanın birleştirilmesinin hukuken mümkün olmadığı” ifade edildi.

Mahkeme, ortada birleştirilecek devam eden bir dava olmadığını vurgulayarak, “Mahkememizce yargılama konusu yapılmış olan suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme, örgüt üyeliği ve suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama suçlarından hangi gerekçelerle ikinci kez yargılama yapılmasının istendiğinin anlaşılamadığı, zira bahsi geçen suçların mahkememizce kesinleşmemiş olan dosyada karar bağlanmış olduğu, bu suçların temadi eden suçlardan olması nedeniyle yeni bir yargılama konusu yapılması için iddianamede herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Bu sebeple iddianamede bu suçlar yönünden şüphelilere yüklenen somut bir eylem bulunmadığı gibi şüpheliler ile delillerinde ilişkilendirilmemiş olduğu ” denildi.

İddianame iade edildi

Mahkeme heyeti, İddianamenin İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına iadesine karar verdi. Mahkeme, kararına 7 gün içerisinde itiraz edilebileceğini belirtti. (DHA)

Ne olmuştu?

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta yakalanmıştı.

Arnavutluk’taki Dıraç Temyiz Mahkemesinin iade kararının ardından 20 Nisan’da ülkeye getirilen Özer, tutuklanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanık hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Yargılamaya bakan Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, kripto para borsası Thodex’teki “dolandırıcılık” davasına ilişkin kararını 7 Eylül 2023’te açıklamıştı.

Mahkeme, tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’e “örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “mal varlığı değerlerini aklama”, “bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık” suçlarından 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün hapis cezası vermişti.

Diğer sanıklara çeşitli suçlardan değişen sürelerde hapis cezası veren heyet, 16 sanık hakkında delil yetersizliği gerekçesiyle “nitelikli dolandırıcılık” suçundan beraat hükmü kurmuştu.

Mahkeme, ayrıca sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’e ayrı ayrı 8 milyar 871 milyon 675 bin lira olmak üzere toplamda 26 milyar 615 milyon 25 bin lira adli para cezası vermişti. Heyet, verilen para cezalarının bir kısmının 24 ay taksitle ödenmesine hükmetmişti.

Bu yargılama sürerken yeni mağdurların ortaya çıkması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklar hakkında ikinci soruşturma dosyası açmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir