Piyasada Bitcoin ETF Rüzgârı Esiyor: İşte En Son Gelişmeler!

Kayda değer bir gelişme olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) alanındaki katılımcıları başvurularını derhal güncellemeye zorlayan bir yönerge yayınladı. Bu yönerge, Ark Invest gibi endüstri devlerinin de aralarında bulunduğu önemli ETF başvurularına ilişkin yakın zamanda alınacak kararlarla aynı zamana denk geldiği için kripto para topluluğu içinde beklentilerin artmasına yol açtı.

SEC’in Bitcoin ETF başvurularına yönelik çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, spot Bitcoin ETF listeleme onayına yönelik bir işaret olarak borsalar tarafından yapılan başvuruları kabul etmeye başladı. SEC’in son eylem çağrısı özellikle Nasdaq ve NYSE gibi önde gelen borsalarda ETF’lerin listelenmesi ve ticareti sürecinde kritik bir bileşen olan 19b-4 başvuruları ile ilgili oldu. Yakın zamanda değiştirilen dosyalardan bazıları artık daha fazla SEC geri bildiriminden muaf olabilirken, topluluk bu muafiyetin yeni sunulan versiyonlar için mi yoksa daha önce hazır olanlar için mi geçerli olduğu konusunda netlik kazanmaya istekli.

19b-4 başvurularına paralel olarak, dikkatler söz konusu ETF’leri titizlikle tanımlayan S-1 başvurularının onaylanmasına da odaklanmıştır. Özellikle, bu S-1 başvuruları 29 Aralık tarihine kadar değişikliklere uğradı. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Pazartesi günü beklenen nihai S-1 başvurularının, SEC komisyon üyelerinin borsa kurallarına ilişkin önemli oylamasından sadece bir gün sonra, 11 Ocak’ta potansiyel bir ETF lansmanına işaret edebileceğini öne sürerek, ortaya çıkan anlatıya ilgi çekici bir katman ekliyor.

10 Ocak tarihi kritik

Tüm bu gelişmeler ışığında SEC komisyon üyeleri önümüzdeki hafta borsa kurallarına ilişkin kritik oylamaları yapmaya hazırlanıyor. Bu önemli karar verme anı, hızlı ve etkili bir ETF lansmanının önünü açma potansiyeline sahip. Ark Invest ve 21 Shares’in başvurusu hakkında 10 Ocak’ta verilmesi planlanan ve bekleyen diğer başvuruların kaderini etkileyecek ağırlıktaki karar özellikle önem taşıyor. SEC tarafından önümüzdeki haftalarda alınacak kararlar, daha geniş kripto para piyasası için önemli sonuçlar doğuracaktır. Özellikle Bitcoin’in performansını takip eden ETF’lerin onaylanması, kripto varlıkların geleneksel finans piyasalarında ana akım olarak benimsenmesine yönelik muazzam bir adım olarak görülmekte

SEC’in geçmişte Bitcoin ETF başvurularını reddetmesi, potansiyel fiyat manipülasyonu ve likidite zorluklarıyla ilgili endişelere dayanıyordu. Ancak, gelişen manzara, düzenleyici duruşta daha uzlaşmacı bir yaklaşıma doğru potansiyel bir kayma olduğunu göstermekte. Küresel kripto para topluluğu diken üstünde SEC’in kararlarını beklemeye devam ederken, ortaya çıkan bu gelişmeler kripto varlıkların geleneksel finansal sistemler içinde daha geniş kabul görmesi ve entegrasyonunda kritik bir dönüm noktası olabilir. Önümüzdeki haftalar, potansiyel olarak yeni bir yatırım ve piyasa dinamikleri çağını başlatarak dönüştürücü olmayı vaat ediyor.

ETF onayı sonrası için tahminler

Bu sırada, The ETF Store Başkanı Nate Geraci, spot Bitcoin ETF’lerinin 2024 yılında önceki tüm ETF lansman rekorlarını gölgede bırakacağını öngörüyor. Sektördeki bazı meslektaşlarının şüpheciliğine rağmen Geraci, spot Bitcoin ETF’lerine yönelik artan talebin, daha az dinamik bir kripto piyasası, sağlam bir performans geçmişi arayan temkinli finansal danışmanlar ve aracı kurumlar ile varlık yönetimi platformları tarafından getirilen kısıtlamalar gibi potansiyel engellerin üstesinden geleceğinden emin.

Geraci’nin iyimserliği BlackRock, Fidelity ve Invesco gibi büyük varlık yöneticilerinin spot Bitcoin ETF arenasına girmesinden kaynaklanıyor. Bu sektörün ağır toplarının yalnızca piyasayı doğrulamakla kalmayıp aynı zamanda erken yatırımcıları da çekerek kripto para yatırımlarının manzarasını potansiyel olarak yeniden şekillendirmesi bekleniyor. Bu büyük oyuncuların yanı sıra WisdomTree, VanEck ve Global X gibi diğer önemli ETF ihraççıları da rekabet ediyor. Grayscale 26 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ını (GBTC) bir ETF’ye dönüştürmeyi araştırırken, ARK Invest ve Franklin Templeton da kayda değer yarışmacılar arasında yer alıyor. Geraci, yatırımcılardan gelen yüksek talebin, Bitcoin fiyatının gelecekteki gidişatından bağımsız olarak, spot Bitcoin ETF’lerini ETF rekor kitaplarını yeniden yazmaya iteceğini iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x