Göç İdaresinin Rakamları: Ankara’da Sadece 91 Bin Suriyeli Bulunuyormuş

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı’nın Türkiye’de bulunan kayıtlı Suriyeli rakamları tartışma yarattı. Başkent Ankara’da sadece 91 bin Suriyeli bulunduğunun açıklanmasına, Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy tepki gösterdi.

Göç idaresi Başkanlığı, Türkiye’de kaç Suriyeli bulunduğuna dair verilerini güncelledi.

Son verilere göre, Türkiye’de toplam 3 milyon 321 bin kayıtlı Suriye vatandaşı bulunuyor.

Başkent Ankara’da ise rakamın 91 bin olduğu açıklandı.

Cumhuriye’te yer alan habere göre, Ankara’nın; Bala, Ayaş, Elmadağ, Güdül ve Evren ilçelerinin nüfusu kadar Suriyeli sığınmacının Ankara’da ikamet ettiği belirlendi. Göç İdaresi verileri ilçe bazında bir rapor yayımlamazken resmi olmayan raporlara göre Suriyeli sığınmacılar, kayıt dışı olarak da bazı ilçe ve mahallelerde daha yoğun bir yerleşim gösteriyor.

Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy, bu sayıların gerçekçi olmadığını söyleyerek “Geçen haftalarda Altındağ semti mülteci yoğunluğu nedeniyle dağıtıldı. Sayılar bu şekilde olsaydı, Altındağ’a müdahale etmek gerekmezdi” dedi.

Kayıt dışı göçmen sayısının çok daha yüksek olabileceğini söyleyen Aksoy, “Biz verilere ulaşamıyoruz ancak saha çalışmaları, gözlemler yapıyoruz. 91 bin de yüksek bir sayı fakat göçmen sağlık merkezleri tıklım tıklım doluyken devlet hastanelerinde, Ankara halkı Suriyelilerin yoğun kullanımı yüzünden randevu bulamıyorken bu sayıların gerçek olması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x