Ege Üniversitesinin dijital verileri emin ellerde

Son dönemde dijitalleşme çalışmalarıyla öne çıkan Ege Üniversitesi, bu kapsamda yaptığı çalışmaların kalitesini yetkili kurumlara tescil ettirmeye devam ediyor. Ege Üniversitesi, bilgi varlıklarının korunması ve güvenli şekilde saklanması amacını taşıyan “ISO 27001 Bilgi Yönetim Güvenliği Sistemi” belgesini almaya hak kazandı. EÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı Ümit Daştan, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek belgeyi takdim etti.

Dijitalleşen dünyada kişisel verilerin ve kurumsal bilgilerin güvenli şekilde saklanmasının hayati önem taşıdığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Gelişen teknoloji ve artan bilgi kullanımı ile bilgi güvenliğinin önemi her geçen gün artıyor. Bu amaçla Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin yayınladığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi ve Kamu iç kontrol standartları tebliği gibi mevzuat ve standartların uygulanması amacıyla kurumumuzda Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin devreye alınarak bilgiye erişimin sistematik bir şekilde izlenmesi ihtiyacı doğdu. Buna istinaden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde söz konusu sisteme uyum çalışmalarını gerçekleştirerek denetim sonucunda belgemizi aldık. Üniversitemizin bilişim altyapısını bir standart çevresinde tanımlayarak risklerin belirlenmesini ve olası tehditlerin raporlanmasını sağlayacağız. Bilgi güvenliği konusunda ölçülebilir ve sürdürülebilir bir sistemi üniversitemize kazandırdıkları için Bilgi İşlem Daire Başkanımız Ümit Daştan’a ve emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Dijital dönüşüm devam edecek”

Ege Üniversitesinin dijital dönüşümünün devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Budak, “Dünyada var olmamız için gelişen ve sürekli değişen teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor. Bunun için üniversitemizin dijitalleşme misyonu kapsamında başarılı ve örnek çalışmalar yürütüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan Dijital İnovasyon İş Birliği Platformunun sekiz kurucu üyesinden birisiyiz. Gerek öğrencilerimizin gerekse akademisyenlerimizin işlemlerini daha rahat ve hızlı yapmalarını sağlayacak pek çok dijital uygulamayı hizmete sunduk. Tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak ülkemizin teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten bir konuma gelmesi adına üzerimize düşen görevi yapmak için çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

EÜ Bilgi İşlem daire Başkanı Ümit Daştan ise Ege Üniversitesine güvenilir bir sistemi kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “ISO 27001 Bilgi Yönetim Güvenliği Sistemi” belgesini Rektör Prof. Dr. Budak’a takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x