Cumhur ittifakını karıştıran tutuklu müteahhidin ifadesine Halktv.com.tr ulaştı: Her şeyi ölen gayri resmi ortağım yaptı

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş depreminde Gaziantep, Nurdağı ilçesinde yaptığı yeni binalar yüzlerce kişiye mezar olan belediye meclis üyesi müteahhit Yunus Kaya’nın ifadesine ulaştık. Kaya’nın Nurdağı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadesinde sorulara verdiği yanıtlarda sorumluluğu “gayri resmi ortağım” dediği, depremde yaşamını yitiren Metin Yılmaz’a attığı ortaya çıktı. İfade Türkiye’de bir binanın yapım sürecini de gözler önüne serdi.

Halktv.com.tr depremde Nurdağı ilçesinde çöken birçok binanın müteahhidinin AKP’li Nurdağı ilçe belediyesinin meclis üyesi Yunus Kaya olduğunu ve bina enkazında yaşamını yitirenlerin yakınlarının isyanını gündeme getirmişti. Süreçle ilgili ulaştığımız Nurdağı belediye başkan yardımcısı Hanifi Başıbüyük ise, “Yunus Kaya kardeşimdir” diyerek telefonu yüzümüze kapatmıştı. Kaya’nın çöken binalarında yakınlarını kaybeden çok sayıda kişi, Kaya ve ilgili belediye yetkilileri hakkında “kasten öldürme” suçundan suç duyurusunda bulunmuştu. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Nurdağı ilçesinde deprem nedeniyle yıkılan binalara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Kaya’nın Mersin’de yakalanarak gözaltına alındığını açıklamıştı.

‘Takip etmesi için Yılmaz’ı görevlendirmiştim’

Halktv.com.tr Kaya’nın Nurdağı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadesine ulaştı. Kaya’nın ifadesi bir binanın yapımındaki süreci gözler önüne serdi. Kaya’ya Yaşam Konutları’nın yıkılması, burada ikamet eden çok sayıda kişinin ölmesi ve yaralanması soruldu. Yaşam Konutları B Blok’u yapan müteahhit olduğunu belirten Kaya yapı ruhsatında şantiye şefi olarak yazan Yunus Emre isimle kişiyi tanımadığını ifade ederek “Şantiye işleriyle o dönemde benim gayri resmi ortağım olan ve yaşanan depremde C.C.K. Apartmanı C Blokun yıkılması sonucu ölen Metin Yılmaz ilgileniyordu. Yine ruhsatta yazılı Tarık Yapı Denetim Şirketi ile yetkilisi Ahmet Durdu’yu da tanımıyorum. Ben çok farklı alanlarda çalıştığım için inşaat sektöründeki işlerimi takip etmesi için rahmetli ortağım Metin Yılmaz’ı görevlendirmiştim. Şantiyelere fazla zaman ayıramadığımdan belirttiğiniz şahısları tanımıyorum” dedi.

‘Bilgim yok’

Kaya, “Yasa gereği inşaatta görevlendirmeniz gereken şantiye şefini resmi olarak çalıştırdınız mı” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Daha önce söylediğim gibi müteahhitlik işleriyle Metin Yılmaz ilgilendiği için şantiye şefi ve diğer elemanlar hususunda bilgim yoktur.”

Binanın yapım süreci de sorulan Kaya “Binanın 2019 yılında yapımına başlanıldı. Ruhsatlandırılması 2019 yılında yapıldı. Takiplerini Metin Yılmaz yapıyordu. Ben hiçbir şekilde belediyeye gitmedim” diye konuştu.

‘Asrın felaketi savunması’

Kaya’ya “Belediye arşivlerinde yapıda bulunan ve dosyada emanete alınan adrese ilişkin evraklarda yalnızca yapı denetim firmasının kaşesi olduğu, ulusal yapı denetim sisteminde ruhsat kaydı ile uyuşmadığı denetçisinin olmadığı görülmüştür. Bu konu hakkında savunmanız nedir” sorusu da yönetildi.

Kaya özetle şöyle yanıt verdi:

“Bu konu ile alakalı olarak vefat eden ortağım Metin Yılmaz ilgilendiği için bu evrakların sahte düzenlenmiş olup olmadığını hususunda herhangi bir bilgim yoktur. Bu deprem asrın felaketi olarak nitelendirilmektedir. Ben ortağım ile birlikte yapmış olduğum bütün yapıları ruhsata uygun, denetime açık, usulüne uygun olarak imar ve inşa ettim. Yıkıcı etkisinin çok yüksek olduğu açıktır. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

Kaya’nın avukatı 6 Mart’ta Kaya’nın tutuksuz yargılanmasını isteyerek Kaya’nın ifade verecek durumda olmadığını ve kalan ifadelerin sonra alınmasını talep etti. Savcılık Kaya’nın beyan ettiği rahatsızlığı ve gözlemlenen durumu dikkate alınarak ifadesinin daha sonra alınmasına karar verdi.

Kaya, Cumhur ittifakını karıştırmıştı

AKP’li Nurdağı Belediyesi’nin meclis üyesi ve imar komisyonu başkanı Yunus Kaya, Cumhur İttifakı’nda krize neden olmuştu. AKP MKYK üyesi ve eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ile MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay arasında Kaya nedeniyle gerginlik olduğu gündeme gelmişti. Kaya’yı tutuklanmadan önce Tayyar’ın koruduğu ileri sürülmüştü. Tayyar, bu tartışmayı başlatan MHP Gaziantep Milletvekili Sermek Atay’a ağır ifadelerle suçlayıp MHP’li bir diğer vekil Muhittin Taşdoğan’ı suçlamıştı.

Kaya’yı kamu ihya etti

Halktv.com.tr Kaya’nın devlet kurumlarından meclis üyesi olduktan sonra milyonlarca liralık ihaleler aldığını ortaya çıkarmıştı. 2019 yılında meclis üyesi olan Yunus Kaya’nın devlet kurumlarından aldığı ihaleler tartışma yaratmış. Kaya meclis üyesi olduktan sonra kamu kurumlarından toplam 18 ihale almış. İhalelerin toplam tutarı 41 milyon lirayı buluyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*