Celal Şengör ve İlber Ortaylı, Erdoğan’ın İsrail-Hamas duruşunu destekledi: Savaş çıktığından beri en akıllı lafı o etti

Yer bilimci, akademisyen Prof. Dr. Celal Şengör, İsrail ve Hamas arasındaki savaşın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara destek verdi. 

Dijital içerik üreticisi Oğuzhan Uğur‘un Mevzular Açık Mikrofon programına, Şengör ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk oldu. 

Programın tanıtım videosunda, Şengör’ün, “İsrail-Hamas harbi çıktığından beri en akıllı lafı kim etti diye sorarsanız, Tayyip Erdoğan etti” dediği görüldü. 

Prof. Dr. Ortaylı da Şengör’ün fikrini, “Evet, doğru” diyerek onayladı. 

Şengör, sözlerine, “Amerikalı aptallar, İsrail’in arkasındayız vs. Ulan sen Ukrayna’da ateşe körükle gidiyorsun! Ve çuvalladın. Vietnam’da çuvalladı, Afganistan’da çuvalladı” diyerek devam etti. 

Prof. Şengör de, “Cahil herifler tabii” diyerek Şengör’e destek çıktı.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çatışmalar ilk patlak verdiği gün, iki tarafa da “itidal” çağrısı yapmıştı. Sık sık iki devletli çözüm çağrısı yapan Erdoğan, “Ateşe körükle gitmenin hiç kimseye bir faydası olmaz, Türkiye çatışmaların durması için elinden geleni yapmaya hazır” demiş, arabuluculuk rolüne hazır olduklarını vurgulamıştı. 

TIKLAYIN – Erdoğan, Putin ile İsrail-Hamas savaşını görüştü: Sivil ölümler kaygı verici

TIKLAYIN – İsrail Ankara Büyükelçisi Lillian: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk siyasetçilerin yaptığı bazı açıklamaları çok destek verici bulduk; bazıları ise bizi şaşırttı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x