Bir Bu Eksikti: Hastalık Yayıldı, 215 Köy Karantinaya Alındı

Depremin vurduğu 11 ilde insanlar hayat mücadelesi verirken, şap hastalığı tüm yurt geneline yayılmaya başladı. Son olarak şap hastalığı Zonguldak’ta görüldü. Zonguldak’ta 215 köy karantina altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı şap hastalığını taşıyan ilk vakanın tespit edildiğini duyurmuştu. Bakanlık, Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle il ve ilçe canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirmişti. Şimdi de Zonguldak’ta Ereğli, Alaplı, Kozlu, Gökçebey ilçeleri ve merkeze bağlı köylerde ahır ve ağıllarda inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi.

Devrek ilçesi ise önlem amacıyla kapsama alınarak toplam 215 köy karantina altına alındı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışması başlattı.

Türkiye’de görülen yeni tip şap virüsü nedeniyle mezbahalara gidiş dışında tüm hayvan nakilleri yasaklanmış, hayvan pazarları da kapatılmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki veteriner hekim, tekniker ve teknisyenlerin izinleri de iptal edilmişti.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*