Bernstein: “Adidas bu yıl çok zorlanacak”

Investing.com – Bernstein analistlerine göre Adidas AG (ETR:ADSGN) (OTC:ADDYY), 2023 yılında rapçi Ye ile olan anlaşmazlığı ve COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından Çin talebinin geri dönmesi gibi önemli kısa vadeli endişelerle karşı karşıya.

Müşterilerine gönderdikleri bir notta, Alman spor giyim grubunun bir “geçiş” yılı içinde olduğunu belirten analistler, yeni CEO Bjørn Gulden‘in yıllık hedeflerinin “büyüme, kâr veya geri alım umutlarını yok ettiğini” de sözlerine ekledi.

Ürün lansmanlarındaki aksaklıkların markaya zarar verdiğini savunan analistler, işletmeyi daha “çevik ve reaktif” hale getirmek için bu sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bu hafta başında Adidas, Şubat ayında yaptığı bir uyarıyı yineleyerek Yeezy markalı ürünlerinden hiçbirini ileriye dönük olarak yeniden kullanmamaya karar vermesi halinde, kalan satılmamış envanterin silineceğini ve bunun da mevcut mali yılında faaliyet kârını 500 milyon euro (1 euro = 1,0568 dolar) ve geliri yaklaşık 1,2 milyar euro düşüreceğini belirtti.

Bu arada firma, faaliyetlerinin daha geniş bir şekilde gözden geçirilmesinin bir parçası olarak 200 milyon euro’ya varan tek seferlik maliyetlerden etkilenmeyi beklediğini söyledi.

Adidas, yıllık 700 milyon euro işletme zararı bildirebileceğini tahmin ederken para biriminden bağımsız satışların, bu yıl yüksek tek haneli bir oranda azaldığı görülüyor. Temel olarak faaliyet kârının “başabaş seviyesi civarında” olacağı tahmin ediliyor.

Bernstein analistleri, Adidas’ın Çin’deki performansına da dikkat çekerek fazla envanterin, firmanın ülkede COVID-19 sonrası perakende talebinde beklenen toparlanmayı kaçırmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Önümüzdeki 18 ayın ötesinde Bernstein analistleri, Adidas’ın geri dönüş stratejisini beğendiklerini ancak bu toparlanmanın “kolay olmayacağını” söyledi.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir