AKP’li vekil ABD ve İngiltere’nin Yemen’e saldırısını savundu

Yemen’in Kızıldeniz’de ABD ve İsrail başta olmak üzere Batılı ülkelerin gemilerine müdahale etmesinin ardından ABD ve İngiltere, saldırı düzenledi. AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, ABD ve İngiltere’nin Yemen saldırısını ‘Eğer siz uluslararası ticaret güvenliğine, seyrüsefer güvenliğine karşı bir fiil işlerseniz, BM anlaşması kapsamında bütün devletler buna müdahale eder’ ifadeleriyle savundu.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına Kızıldeniz’de cevap veren Yemen’le ilgili AKp Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın açıklamaları tepkilere sebep oldu.

Ülke TV canlı yayınında konuşan Özkaya, ABD, İsrail ve Batılı ülkelerin gemilerine Kızıldeniz’de müdahale edilmesini eleştirdi. ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yaptığı saldırıyı savunan Özkaya, “Eğer siz uluslararası ticaret güvenliğine, seyrüsefer güvenliğine karşı bir fiil işlerseniz, BM anlaşması kapsamında bütün devletler buna müdahale eder. Dünyanın en fakir ülkelerinden biriyseniz, çok ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız, durduk yere ticaret gemilerine ateş edip, kendi ülkelerinize daha ağır sonuçlara sebebiyet veriyorsanız, size bu zulmü yapanların amaçları doğrultusunda hareket ediyorsunuz demektir.” ifadelerini kullandı.

Özkaya, reklam arasından sonra ise gelen tepkiler üzerine yorumunu değiştirdi ve programın devamında “Bahsettiğimiz husus sivil ticari gemilere ateş edilmesiydi. Elbette ki İsrail terörüne yardım eden her türlü gemiye müdahale eden kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x