4.5 milyar yıldan daha yaşlı: NASA Çarşamba günü numuneleri açıklayacak!

Bennu asteroidinde gizemli kalıntı bulundu: Araştırmalar durduruldu!

NASA önümüzdeki hafta OSIRIS-REx uzay aracı tarafından Dünya’ya getirilen asteroit örneğini kamuoyuyla paylaşacak. Tanıtımın canlı yayını 11 Ekim Çarşamba günü saat 18:00’da (TSİ) yapılacak.

İLK ANALİZLERİN YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Dünya’ya yakın asteroid “Bennu “nun yüzeyinden alınan kaya ve tozları içeren kapsül 24 Eylül’de Utah çölündeki bir Savunma Bakanlığı eğitim alanına indi ve bilim adamları o zamandan beri ilk analizlerini yapmak için çalışıyorlar.

OSIRIS-REx, 2020 yılında Bennu’dan numunesini aldı ve Mayıs 2021’de Dünya’ya doğru geri dönmeye başlamadan önce sonraki bir buçuk yılı asteroidi yukarıdan gözlemleyerek geçirdi.

Geçen ay bırakılmasının ardından kutu, NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde açılmak üzere Houston, Teksas’a getirildi. Öte yandan OSIRIS-REx hala uzayda ve şimdi yeni bir görev adı olan OSIRIS-APEX altında Apophis adlı bir asteroide gidiyor.

4.5 MİLYAR YILDAN DAHA YAŞLI

Asteroid Bennu’nun 4,5 milyar yıldan daha yaşlı olduğu tahmin ediliyor, yani içindeki materyaller güneş sisteminin oluşumuna ve yaşamın yapı taşlarının Dünya’ya nasıl ulaştığına dair ipuçları barındırabilir.

Ve bilim insanlarını sevindirecek şekilde, görev herkesin beklediğinden daha fazla materyal yakalamayı başardı.

NASA’nın OSIRIS-REx küratör yardımcısı Christopher Sneadr, “Sahip olunabilecek en iyi ‘sorun’, çok fazla malzeme olması ve bunları toplamanın beklediğimizden daha uzun sürmesidir” dedi. Canlı yayın yaklaşırken, bu materyalde şimdiye kadar ne buldukları hakkında yakında daha fazla bilgi sahibi olacağız.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x