1935’ten Kalma Bir Hatıra… Babası Yememesi Konusunda Uyarmıştı! Bu Sözü Tam 82 Yıl Dinledi. Açık Artırmada Değerini Buldu

Boston’da yaşayan Vera Petchell’e, henüz sekiz yaşındayken Kral George V ve Kraliçe Mary’nin Gümüş Jübile’sini anmak için çikolata verildi .

Ancak babası ona bunların bir gün bir değeri olabileceğini söylediği için onları hiç yemedi ve bu hatıraya 82 yıl boyunca değer verdi; ta ki altı yıl önce, 90 yaşında onları kaybettiğini düşündüğü zamana kadar.

Bayan Petchell, geçen yıl Kasım ayında 95 yaşında vefat etti ve çocukları, evini temizlerken kaybolan şekerlemeleri keşfetti.

Çikolata, Vera’nın yatağının altındaki çekmecenin arkasında bir şekerleme kutusunun içinde saklı halde bulundu ve açık artırmada yüzlerce sterline satılabilirdi.

Vera’nın dört çocuğundan biri olan 71 yaşındaki Nadine McCafferty şunları söyledi: ‘Annem çikolataları kaybettiğinde çok üzüldü. Onları bulmak için çok şey yaptı. Her yere baktık.

‘Yatak odasında bir çekmecedeydiler ama bulamadık. Yanlışlıkla onları attığımızı sanıyordu.’

Bayan McCafferty, geçen yıl kasım ayında annesinin ölümünün ardından evini temizlerken çikolatayı şekerleme kutusunun içinde bulduğunu söyledi. Kutunun içine gizlenmiş kutuyu bulduğunda kafasının karıştığını çünkü çikolatanın orada hiç bulunmadığını söyledi.

“Annemin onları bulduğumuzu hiç bilmemesi çok yazık” dedi. ‘Hayatının son birkaç yılını nereye gittiklerini merak ederek geçirdi.

‘Onları sonsuza kadar güvende tuttu. Babası ona onları yememesini çünkü bir gün bir değeri olabileceğini söyledi.’

Bayan Petchell’in babasının tavsiyesi artık doğru görünüyor çünkü The Rowntree & Co Ltd çikolatalarının müzayedede 100-200 £ arası bir fiyata ulaşması bekleniyor.

Bayan McCaferty, çikolataların annesi için ne kadar önemli olduğunu bilen kendisi ve kardeşlerinin, onları korumak için açık artırmaya koymaya karar verdiklerini, çünkü kutunun dörde bölünemeyeceğini söyledi.

Kardiyograf Bayan Petchell, Eylül 1927’de doğdu ve 1935’te Gümüş Jübile’yi kutlamak için tüm çocuklara çikolatalar hediye edildi.

Bayan McCaferty, ‘Hediye o zamanki Leeds Belediye Başkanı William Hemingway tarafından ayarlandı’ diye ekledi.

“ANNEM BABASININ ONA HER SÖYLEDİĞİNİ YAPARDI”

‘Annem her zaman babasının ona söylediklerini yapardı. Harika bir karakterdi ve iyi bir hayattan keyif alıyordu.’

Bayan Petchell’in dört çocuğu, yedi torunu ve sekiz torununun çocuğu var.

Çikolatalar 19 Ekim ile 24 Ekim tarihleri ​​arasında Etwall, Derbyshire’daki Hansons Auctioneers’ta satışa sunulacak.

Hansons Auctioneers’ın sahibi Charles Hanson şunları söyledi: ‘Bu çikolataların bulunması ne kadar rahatlatıcı ve Vera’nın anısını onurlandırmak için buradalar. 80 yıldan fazla bir süredir onlara değer verdikten sonra onları kaybettiğini düşünmekten duyduğu dehşeti hayal edebiliyorum.

‘Fakat bu hikayenin mutlu sonu olacak. Bu keşif, harika bir Yorkshire kadınına, eski usul disipline ve bir çocuğun babasına duyduğu saygıya dair anıları ateşledi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x